Булінг-STOP

Булінг – це агресивна і вкрай неприємна поведінка однієї дитини або групи дітей по відношенню до іншої дитини, що супроводжується постійним фізичним і психологічним впливом. Зовнішність, вимова, поведінка, успіхи у навчанні, статки родини - усе це може стати причинами агресивних дій,  що в світі називають булінгом.

Із проявами булінгу в Україні стикаються 8 із 10 дітей. Такі дані оприлюднили в Українському інституті дослідження екстремізму. Таке явище, як шкільне цькування однолітків, поширюється по всьому світу, адже насильницька модель поведінки стає дедалі популярнішою.

Булінг буває:

• фізичний — нанесення тілесних ушкоджень;
  • економічний — навмисне пошкодження особистих речей, вимагання грошей, крадіжки;
  • психологічний — образи, погрози, непристойні жарти, ігнорування, шантаж, наклеп чи маніпуляції;
  • сексуальний — жарти сексуального характеру, принизливі жести та образливі чутки, зйомки у роздягальнях, сексуальні погрози;
  • кібербулінг — це переслідування за допомогою електронних пристроїв, в тому числі мобільних телефонів та інтернету.

Як розпізнати, що дитина стала об’єктом булінгу і що робити?

Хочеться наголосити, що сім’я є першим інститутом виховання і допомоги. Батьки люблять і знають своїх дітей, а якщо дитина міняється — це завжди помітно. Значить, настав час поговорити з нею. Тактовно і без тиску, щоб дитина довірилася і розповіла про свої проблеми. Дитина повинна бути впевнена, що вдома її зрозуміють, завжди допоможуть, дадуть пораду, а не принизять чи ще гірше покарають за якісь дії.

А для педагогів та батьків, які не мають довірливих стосунків із дітьми, пропоную звернути увагу на зміни у поведінці дитини, які мають насторожити:

• діти, які страждають від булінгу, можуть не хотіти йти до школи або ж можуть плакати, вигадувати хворобу у шкільні дні;
  • замкнутість, поганий настрій та пригніченість;
  • погіршення успішності в навчанні;
  • вони не беруть участь у спільній класній діяльності, соціальних заходах.
  • часто у дитини змінюється поведінка: вона усамітнюється, поводить себе незвичайно.
  • дитина починає губити гроші або речі, приходить додому у порваному одязі чи з поламаними речами. Коли ви її запитуєте, що трапилося - не можуть реалістичо пояснити.
  • може почати говорити про те, що кине школу, пропускає заходи, в яких приймають участь інші учні.
  • відсутність контакту з однолітками: немає друзів, зідзвонювань, не ведеться переписка у соцмережах, похід до школи і повернення звідти наодинці, немає у кого запитати домашнє завдання.
  • психосоматичні ознаки: часті хвороби, наприклад, ломота в тілі, болі в животі, вірусні інфекції.
  • обмальовані руки або специфічні малюнки на полях у зошиті.
  • бажання йти до школи іншою дорогою, аніж тією, якою йдуть усі інші діти.

Для тих, кого булять

Для постраждалої дитини великим стресом шкільного булінгу є виключення її з групи. Формально вона перебуває в колективі, а насправді — живе поза ним. У дитини формується занижена самооцінка. Зазвичай, постраждалі від булінгу в дитинстві в дорослому житті відчувають постійну тривогу і невпевненість у собі.

Також у потерпілих може сформуватись ненависть до людей, а це може призвести до того, що у дорослому житті людина прагнутиме помсти, у тому числі і фізичної розправи. І об’єктами помсти можуть стати сторонні люди. Ще жертви шкільних знущань схильні до депресій. А це формує іншу крайність — самогубство.

Відповідальність за булінг?

Якщо дитині виповнилося 16 років, то відповідальність за вчинення булінгу неповнолітньої чи малолітньої особи карається штрафом від 850 до 1700 гривень або громадськими роботами від 20 до 40 годин.

Знущання, вчинені повторно або групою осіб, караються штрафом від 1700 до 3400 гривень або громадськими роботами на строк від 40 до 60 годин.

Якщо дітям, які вчинили булінг, не виповнилося 16 років, то відповідатимуть їхні батьки або особи, що їх заміняють. До них застосовується покарання у вигляді штрафу від 850 до 1700 гривень або громадські роботи на строк від 20 до 40 годин.

Як не допустити проявів булінгу в школі?

Школа «Аспект» – це організація, де постійно проводяться заходи щодо попередження проявів булінгу, які спрямовані на гендерну соціалізацію дитини. Це проведення тренінгових, ігрових занять, година відкритих думок, конкурси плакатів, стінівок та багато іншого, а найціннішим, на мою особисту думку, є проведення тематичних кіл - порозуміння та цінностей. Протягом навчального року їх проводиться надзвичайно багато. Саме Коло – це дуже ефективний підхід, що сприяє залученню до вирішення проблеми усіх зацікавлених осіб та забезпечує їх активну участь у обговоренні ситуації та прийнятті рішень. Головною особливістю Кола є те, що кожен із учасників має можливість висловити власну точку зору, та бути почутим іншими членами кола.

Коло – це зібрання людей, рівних для спілкування щодо складних питань, проблем, в атмосфері взаємоповаги і турботи згідно з певними правилами.

Ще одною родзинкою нашого закладу є постйна підтримка практичним психологом. Постійна участь психолога у навчальних процесах, спілкуванні  та використання різних методик, роз’ясненні та профілактиці булінгу, допомогають школі «Аспект» зберігати дружню, здорову атмосферу у колективі серед дітей та дорослих.